İlahiyat profesöründen YÖK’e tepki: ‘Bir rektörün bile aklına gelmemiş’

TEPAV Direktörü, radikalleşme ve selefilik üzerine çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Hilmi Demir, Mısır El-Ezher Üniversitesi bünyesinde bulunan ‘Aşırılıkla Mücadele Gözlemevi’ni örnek göstererek YÖK’ü eleştirdi. Demir, “250’ye yakın üniversitesi olan 50 yıldır terörle mücadele eden ülkemde ne YÖK’ün ne de bir rektörün aklına böyle bir merkez açmak gelmemiş” dedi.

Peki ‘Aşırılıkla Mücadele Gözlemevi’ nedir?

975 yılından bu yana Mısır’ın başkenti Kahire’de İslam İlimleri üzerine eğitim veren El-Ezher üniversitesi bünyesinde, 2015 yılında kurulan Gözlemevi’nin misyonu “her yaştan gençleri, sapkın ve aşırı düşüncelerin pençesine düşmekten korumak” olarak tanımlanıyor. Radikal dinci grupların yaydığı yanlış fikir ve kavramlara odaklanan merkez Arapça, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İbranice, Urduca, Farsça, Afrika dilleri, İtalyanca, Çince ve Yunanca yazılmış internet siteleri ve sosyal medyada, aşırılık, terörizm ve Müslümanlar hakkında yayınlanan içerikleri takip ediyor ve inceliyor, düzenli olarak makale ve raporlar yayımlıyor.

KÖKTENCİ İDEOLOJİ İLE MÜCADELE MERKEZİ

Benzer şekilde Suriye’de Fırat Kalkanı bölgesinde de eski IŞİD’lileri “topluma kazandırmak” için “terapi merkezi” olarak çalışan, “Suriye Köktenci İdeolojiyle Mücadele Merkezi” açılmıştı. Merkezde hem grup terapileri hem de kişisel terapiler uygulanıyor, İslam hukuku, insan hakları ve psikoloji gibi dersler veriliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x